
Kovan loppukirin jälkeen Iirot kairasivat voiton Apasseista lukemin 1-2 (0-1).
Peli alkoi Iirojen hyvällä otteella pelistä. Pallo pyöri hyökkäyspäässä ja pallonhallinta oli selvästi Iiroilla. Hyökkäyksiä saatiin luotua lähes liukuhihnalta, mutta niiden päättäminen maaliin oli hankalampaa. Kuitenkin tarpeeksi pitkän paineistuksen jälkeen pallo saatiin viimein maaliin. Hyvän syöttöketjun jälkeen Sanni Kuusiston loistava syöttö löysi Hilma Mustalammen boksin rajalta. Mustalampi teki yksinkertaisen kauniin ratkaisun. Pallo haltuun ja veto tarkasti alanurkkaan. Apassien maalivahti ei vedon eteen ehtinyt vaan pallo pamahti verkkoon ajassa 34’. Hyvä pallonhallinta ja paineistus jatkui puoliajan loppuun, mutta enempää maaleja ei nähty.
Toisella puoliajalla pyrittiin pitämään pallo enemmän maassa ja saamaan paremmat liikkeet linjojen väleihin. Alkuun peli kulki samalla tavalla kuin ensimmäisellä puoliajalla. Iirot saivat aikaan laukauksia ja paljon hyökkäyksiä. Iirojen peli otti yhden takaiskun, kun puolustus lähti kierrättämään maalivahdin kautta. Nurmikenttä toi jälleen oman mausteensa ja syöttö kohti Fiia Ojalaa pomppoili hieman. Syöttö pomppi epäonnisesti Ojalan jalan ali maaliin ajassa 51’. Maalin jälkeen joukkue alkoi hermoilemaan. Pallo poltteli kaikkien jalassa. Harhasyöttöjä ja pallon menetyksiä alkoi tulemaan enenevissä määrin. Jalka ei liikkunut enää yhtä hyvin kuin ensimmäisellä puoliajalla. Hetken sekoilun jälkeen joukkue alkoi kuitenkin tsemppaamaan. Loppukiri käynnistyi ja laadukkaita hyökkäyksiä alettiin jälleen luomaan. Hyökkäyksiä ei kuitenkaan saatu viimeisteltyä. Vastustaja joutui vielä peliajan täyttyessä vajaalle, kun Mustalampi oli pääsemässä läpi ja alin pelaaja repi hänet alas. Viimeisenä ennen loppuvihellystä Iirot saivat vielä kulmapotkun. Kulmaa lähti antamaan Veera Hurme. Hurmeen keskitys kaarsi täydellisesti maalin eteen, johon topparin paikalta noussut Oona Mäkilä sai päänsä väliin. Pusku painui vastustamattomasti maaliin ja tuomari vihelsi maalin jälkeen pelin päättyneeksi. Maali syntyi ajassa 90+4’ ja kolme pistettä saatiin kuin saatiinkin Raumalle.
- Harvinainen loppu meille, kun saimme käännettyä pelin vielä voitoksi. Kautta on paljon kivampi jatkaa, kun saatiin tästä kolme pistettä, päävalmentaja Katri Rajala kommentoi peliä.
Tällä kertaa valmennus valitsi ottelun onnistujaksi kapteeni Oona Mäkilän.
- Oona palkittiin, koska hän puolusti uhrautuvasti ja teki voittomaalin ajassa 90+4. Maali oli loistava pusku Veeran millintarkasta kulmasta, Rajala kertoo.
Ensi viikolla jatketaan pelejä pitkästä aikaa kotona. Buena Vista stadionille saapuu vieraaksi TuTo. Ottelu pelataan perjantaina 11.9. klo 19:15. Nähdään silloin!

