PALLO-IIROJEN NAPPULALIIGA 2023 TIEDOTTAA:


Tervehdys jalkapallon ystävät!

Nappulaliiga alkaa toukokuun puolessa välin 15.5.2023

Nappulaliiga on 3-13 -vuotiaille tytöille ja pojille suunnattu kesäinen jalkapallosarja, jossa lapset pääsevät harjoittelemaan ja pelaamaan jalkapalloa ohjatussa joukkuetoiminnassa. Nappulaliigaan kuuluu perhefutis, lilliputit, minit, nappulat ja peliporukka.

Nappulaliigan keskiviikon ottelukierrokset, lilliputtien ja perhefutiksen harjoitukset keskittyvät Äijänsuon urheilukeskuksen kentille.

Lilliputeissa jaetaan ryhmät erikseen tytöille ja pojille. Lilliputtien ja perhefutiksen ensimmäiset harjoitukset pidetään 17.5. Äijänsuon hallinurmella. 2018-2020 -syntyneisiin lilliputteihin perustetaan lisäksi perhefutisryhmät. Lapset pääsevät mukaan ohjattuun toimintaan yhdessä vanhempansa kanssa.

Minien ja nappuloiden joukkueet jaetaan tuttuun tapaan asuinalueen mukaan. Harjoitukset tulevat olemaan maanantaisin Pyynpäässä (Arsenal, Norwich ja Liverpool), Äijänsuolla (Everton, Swansea, Manchester ja Peliporukka), Ihodessa (Newcastle) ja Lapissa (Tottenham). Ensimmäiset harjoitukset maanantaina 15.5. Ensimmäinen ottelukierros pidetään keskiviikkona 17.5. Äijänsuolla.

Ottelukierrokset minit, nappulat ja peliporukka

Pelimuotona pelaamme pienpelejä (3v3 ja/tai 4v4), jotta kaikki pääsevät entistä paremmin osallistumaan peliin.

Pelivuorot alkavat tasatunnein klo 17-20 ja kestävät alkulämmittelyineen noin tunnin.

Keskiviikon Ottelukierroksille tulee pelivuorot viikoittain ja joukkuejaot tehdään paikanpäällä pelaajamäärän mukaan.

Pelipaidat

Viime kesän tapaan mineille, nappuloille ja peliporukalle tulee oman joukkueen pelipaita. Kaikki saavat oman Adidaksen pelipaidan.

Tänäkin kesänä lilliputeilla on mahdollista hankkia oma pelipaita. Lilliputit voivat valita Adidaksen sinisen tai vaaleanpunaisen t-paidan. Lilliputtien paidoissa Nappulaliigan logo.

Pelipaitoihin saa halutessaan nimi- ja/tai numeropainatuksen lisämaksua vastaan.

Pelipaidat ostetaan Pyörä-Nurmelta 3.5. alkaen.

Pelipaitojen sovituspäivät pidetään 3.-6.5., jolloin hyviä tarjouksia jalkapallovarusteista.

Nurmella pääset sovittamaan ja tilaamaan oman pelipaitasi. Paidat maksetaan Pyörä-Nurmelle.

UUTTA

Erityislasten joukkue Aston Villa aloittaa toimintansa. 2010-2015 -syntyneille tytöille ja pojille suunnattu joukkue jaetaan peliryhmiin lasten iän mukaan. Aston Villa harjoittelee ja pelaa kerran viikossa keskiviikkoisin Ottelukierroksilla klo 17-18. Toimintamaksu 80€ + Adidaksen pelipaita 25€.

Nappulaliigan kauden 2023 ikäryhmät ovat:

PERHEFUTIS 2018-2020 -syntyneet tytöt ja pojat sekä heidän huoltajansa

LILLIPUTIT pojat 2017-2019 -syntyneet ja tytöt 2016-2019 -syntyneet

MINIT pojat 2015-2016 -syntyneet ja tytöt 2014-2015 -syntyneet

NAPPULAT pojat 2012-2014 -syntyneet ja tytöt 2012-2013 -syntyneet

PELIPORUKKA pojat 2010-2011 syntyneet ja tytöt 2010-2011 -syntyneet


Toimintamaksut:



Perhefutis ja Lilliputit


80 € + Adidaksen pelipaita vapaaehtoinen lilliputeille 25 € (sisältää Nappulaliigan logon)





Minit


100 € + Adidaksen pelipaita 25 € (sisältää Pallo-Iirojen logon ja joukkueen nimen)





Nappulat


100 € + Adidaksen pelipaita 25 € (sisältää Pallo-Iirojen logon ja joukkueen nimen)





Peliporukka


100 € + Adidaksen pelipaita 25 € (sisältää Pallo-Iirojen logon)



Nappulaliigan toimintamaksut lähetetään sähköpostitse toiminnan alettua. Muutaman kerran voi käydä kokeilemassa maksutta.

Tiedottaminen Nappulaliigan toiminnasta tapahtuu pääsääntöisesti Pallo-Iirojen nettisivuilla osoitteessa www.palloiirot.fi/nappulaliiga sekä sähköpostilla mukana oleville.

Lisätietoa Nappulaliigasta saat:

Henni Tukiainen


puh. 040-588 3056


henni.viljanmaa(at)palloiirot.fi