Pallo-Iirojen perinteinen futiskiertue jakoi tänäkin keväänä jalkapallon ilosanomaa Rauman varhaiskasvatukselle ja alakoululaisille.
Futiskiertueella liikkui reilu 2500 lasta ja useampi sata aikuista.
Kiertueella perehdyttiin jalkapallon saloihin hauskojen palloleikkien, kisailujen ja pelaamisen muodossa. Tuntien jälkeen oli punaposkisia lapsia ja hikikin oli tullut sekä pidetty yhdessä hauskaa. Futiskiertueen aikana myös opettajille ja ohjaajille tarjottiin uusia kivoja ideoita koulujen ja päiväkotien arkeen.
Kiertueella ohjasivat vastuuohjaajien Henni Tukiaisen ja Jasper Ahosen lisäksi Maija Karta, Janiina Jalonen, Laura Jussinoja, Topi Rantanen sekä Winnovan liikuntaneuvojaopiskelijoita.
Kiertueelle osallistuville jaettiin jalkapalloja, joilla jokainen luokka ja ryhmä pääsivät jatkamaan pelejä omassa toimintaympäristössä.
Pallo-Iiroilla oli jälleen ilo liikuttaa lapsia ja tarjota myönteisiä liikuntakokemuksia. :)
28.05.2023 12.30 | ADIDAS-jalkapallokoulu tulee jälleen |
28.05.2023 12.15 | Pallo-Iirojen uudet kannatuspaidat nyt tilattavissa |
25.05.2023 11.10 | Kevään Futiskiertue liikutti jälleen hienon määrän raumalaisia lapsia ja nuoria |
16.05.2023 10.00 | Puulaaki palaa kesäturnauksen merkeissä |
12.05.2023 12.05 | Pallo-Iiroille tunnustus tyttöfutiksen kehittämisestä seurassa |
11.05.2023 11.21 | UEFA Playmakersin kevään toimintajakso päätökseen |