Naisten kausi 2025 alkoi heikolla tuloksella. Tappiosta huolimatta jätti peli positiivisen maun.
Yleisömäärä: 94
Naisten kausi 2025 Kakkosessa on virallisesti avattu. Pelin aikana koettiin lähes kaikki mahdolliset sääilmiöt, kun alkulämmöt aloitettiin kovan tuulen keskellä, lämmittelyt tehtiin lumisateessa ja päätettiin lopulta raesateessa. Tuomarin viheltäessä pelin käyntiin paistoi kuitenkin aurinko taivaan täydeltä. Ottelun alku oli molemmilta joukkueilta tunnusteleva. Siinä missä EPS vyörytti hyökkäyksiä oikealta, oli Pallo-Iirojen pääreitti maalille keskikaistalla. Anni Kauppi pääsikin haastamaan useampaan kertaan espoolaisten puolustusta, mutta ei pääsyt lopulta murtautumaan huippupaikoille. EPS kuitenkin onnistui kertaalleen hyökkäyksessään, kun Enni Meriluoto pääsi keskittämään matalan pallon maalin edessä päivystäneelle Veera Vartiaiselle, joka puolustuksen estelyistä huolimatta pääsi tuikkaamaan pallon maaliin. Aivan puoliajan lopussa Inka Mäkilä juoksi läpisyötön perään ja pääsi puolittaiseen läpiajoon, mutta viimeistely jäi tällä kertaa heikoksi ja pallo lipui EPS:n maalivahdin Emma Lammelan syliin.
Puoliajalla Pallo-Iirot vaihtoi Inka Mäkilän ja Sanni Nurmisen pois, joiden tilalle tulivat Madelei Ylén ja Elli Ruohonen. Lisäksi 61' jälkeen Fanni Lähdesmäki vaihtui Emmi Reinikkaan ja kymmenen minuuttia myöhemmin Anni Kauppi teki tilaa Senni Saloselle. Mitä pidemmälle toinen puolisko eteni, sitä enemmän alkoi EPS ottaa otetta pallosta. Raumalaisten vähät tilanteet kuivuivat kokoon viimeistään hyökkäyskolmanneksen alussa, eikä todellisia maalipaikkoja enää siunaantunut paria yksittäistä vetoa lukuun ottamatta. Ottelun hienoin torjunta nähtiin kuitenkin raumalaisten toimesta, kun Fiia Ojala venytti näppinsä väliin 83' lähteneeseen vetoon, ja sai sen torjuttua ylärimaksi. Kunnon kirivaihdetta ei Pallo-Iirot enää saanut aikaan, jolloin loppulukemiksi merkittiin 0-1.
Vastuuvalmentaja Jukka Nissi näki pelissä paljon hyvää
- Kyllä mulle jäi hyvä fiilis. Toinen puoliaika oli ehkä vähän hajuton ja mauton, mutta ekalla puoliajalla meillä oli läheltä piti tilanteita paljon. Kyllä mä tämän pelin positiivisena näen. Tämä oli kumminkin naispelaajille se eka peli.
Peli itsessään miellytti isoksi osaa valmentajan silmää.
- Puolustuslinja pelasi todella hyvin koko pelin. Tehtiin paljon töitä, vaikka aina onkin semmoista pientä, milloin pitäisi olla vähän nopeampi reagoimaan ja sellaista. Mutta en ole millään lailla pettynyt, vaan ihan tyytyväinen. Koko joukkue pelasi hyvän pelin ja nuoret täyttivät hienosti paikkansa ja tulivat peliin juuri niin kuin kuuluikin. Kentällä ei aristeltu.
Iiro-Vaarien pallot:
12' | Maali | Vartiainen Veera |